شمام هر روز سعی می کنین زودتر از همه سر کار برید سخت کار کنین و دیرتر از همه به خونه برگردید؟ شاید امیدوارید با این از خود گذشتگی رئیس تون رو تحت اثر قرار بدین اما واقعا بیشتر ماندن در کنج اتاقِ محل کار، شما رو مستقیم به طرف نابودی و نبود بهره وری پیش می برن.

واسه خیلی از متخصصین کار کردن در آخر هفته ها با هدف انجام کارای عقب افتاده ی هفته قبل یا آماده شدن واسه کارای هفته آینده طبیعیه. اما به چه دلیل حرفه ایا بیشتر از حد کار نمی کنن؟

جو ویزِنتال، سردبیر اجرایی سایت بیزینس اینسایدر (Business Insider)، می نویسه: «به نظر می رسه دور بودن دو روزه از کار واسه بسیاری افراد سخته. خیلیا وقتی صبح یکشنبه سرکار بین بسیار مشتاقند دوباره کارشون رو شروع کنن.» به باور اون تعطیلی دو روزه واسه بسیاری افراد بیشتر از اندازه طولانیه.

با این حال تحقیقای زیادی اثبات کردن که کار بیش تر از ۴۰ ساعت در هفته سلامتی و تندرستی فرد رو به خطر میندازه، روابط اجتماعی اون رو پریشون می کنه و باعث پایین اومدن بهره وری اون می شه.

کار بیش تر از ۴۰ ساعت در هفته تاثیرات خطرناکی بر سلامتی و تندرستی فرد می ذاره

وقت آزادِ کم باعث می شه افراد عادات خوبی که اثرات منفی یک زندگیِ پر نا آرومی رو کم می کنه آزاد کنن و به جای خوردن یک وعده خوراکیِ پخته شده در خونه یا یک استراحت کوچیک، سریع یک غذای آماده بخورند و سراغ کارشون برن. این فشارا اثر بسیار بدی بر سلامتی فرد می ذاره.

محققان و سازمانای مختلفی تاثیرات کار زیاد بر سلامتی جسم، مغز و ذهن فرد رو بررسی کردن و یافته های اونا یعنی:

  • کار کردن بیشتر از ۱۰ ساعت در روز احتمال مریضیای قلبی و عروقی رو ۶۰ درصد افزایش می ده.
  • در ۱۰درصد از کسائی که ۵۰ تا ۶۰ ساعت در هفته کار می کنن مشکلات ارتباطی گزارش شده. این رقم واسه افرادی که بیشتر از ۶۰ ساعت کار می کنن به ۳۰ درصد زیاد می شه.
  • کار کردن بیشتر از ۴۰ ساعت در هفته با افزایش مصرف الکل و تنباکو و افزایش وزن ناسالم در مردها و افسردگی در زنان مرتبطه.
  • خطر دچار شدن به افسردگی در افرادی که بیشتر از ۱۱ ساعت در روز کار می کنن بیشتره.
  • با افزایش ساعت کاری میزان آسیب پذیریِ افراد زیاد می شه. میزان آسیب پذیری در افرادی که بیشتر از ۶۰ ساعت در هفته کار می کنن ۲۳ درصد بالاتره.
  • خیلی از مشکلاتی که در بالا بیان شد به فشار و استرس که به تعادل هورمونی وابسته گره خورده ان. استرس کورتیزول رو افزایش می ده و افزایش کورتیزول موجب مشکل در خواب، اشتها، فشار خون، سیستم ایمنی بدن، حافظه و رفتار می شه.

اما اثرات کار زیاد بالاتر از ضربه زدن به سلامت فرده و کارکرد شناختی اون رو هم پریشون می کنه. در مطالعه پنج ساله ای که در مجله همه گیر شناسی آمریکا منتشر شد شرکت کنندگان آزمونایی واسه آزمایش هوش، یادآوری کلامی و واژگانی انجام داده بودن. طبق نتایج این تحقیق افرادی که ۵۵ ساعت کار کرده بودن نسبت به افرادی که ۴۰ ساعت در هفته کار کرده بودن قدرت استدلالشان ضعیف تر و یادآوری واژگانی شون کمتر بود.

کارِ بیشتر از حد باعث پایین اومدن بهره وری می شه

پرفسور تاشا اریک، مشاور اجرایی و نویسنده ی کتاب «راهنمای بانکی» می گه: «احمق هستیم اگه بیشتر از حد کار کنیم.» اریک باور داره که گرفتن مرخصی و رفتن به تعطیلات به ما کمک می کنه تا سازنده تر باشیم.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   به چه دلیل بعد از غذا خوردن عرق می کنیم؟ 

انتظار نمی ره که کار بیش تر بر بهره وری تون اثر مثبتی داشته باشه. اضافه کاریای کوتاه مدت زمانی که همیشگی می شن باعث کاراتر شدن شما نمی شن، بلکه مانع کاراتر بودن تون هستن.

مطالعه ای که به وسیله آینده پژوه اجتماعی سارا رابینسون در موسسه ی آلترنت روی میزان اثر طول ساعات کاری بر بهره وری کارکنان انجام شد، نتایج قابل توجه ای دربر داشت. نتایج تحقیق از این قرار بود:

– کارکنانی که در طول هشت هفته، هفته ای ۶۰ ساعت کار کرده بودن کاهش بهره وری شون در کل به اندازه ای بود که اگه در تموم این مدت به همون برنامه ۴۰ ساعت در هفته ادامه داده بودن می تونستن اون مقدار کار و حتی بهتر از اونو بکنن.

– در حالتی که این ساعت کار به ۶۰ تا ۷۰ ساعت در هفته می رسین در مدت کوتاه تری بهره وری به همون مقدار مورد بالا افت می کرد.

– آخرش در حالتی که این زمان به ۸۰ ساعت در هفته رسید مدت سربه سر شدن بهره وری این کارکنان با کارکنان ۴۰ ساعت در هفته، تنها پس از سه هفته اتفاق می افتاد.

زمانی که تیمی هر هفته ۴۰ ساعت کار می کرد فرصت بهبود خستگی و رسیدن به سطح بالای بهره وری رو داشت، اما کار بیش تر از ۴۰ ساعت در هفته فرصت رسیدن به سطح بالای بهره وری رو از فرد می گرفت. ۴۰ ساعت کار در هفته به وسیله هنری فورد عادی شد اون این تعداد ساعت کاری رو واسه کارکنانش در شرکت فورد موتور تعیین کرد تا کارکنان بیش تر با خونواده یشان باشن و میزان بهره وری شون زیاد شه.

خونواده

محققی از دانشگاه آکسفورد هم در مطالعه ای نشون داد میزان بهره وری فرد با رسیدن به ۵۰ ساعت کار در هفته رو به کاهش میذاره و با ۵۵ ساعت کار در هفته به پایین ترین سطح می رسه و با ۵۶ تا ۷۰ ساعت کار در هفته خروجی به خاطر این بهش رو می شه.

البته ویزِنتال اینطور دلیل میاره که بعضیا شغل شون رو بسیار دوست دارن و می خوان وقت آزادشان رو با کار کردن پر کنن.

اما حتی افراد خوش شانسی که عاشق کارشون هستن هم باید زمان استراحت و نقطه توقفی داشته باشن. خیلی از کارکنانی که عاشق کارشانند و کارشون رو هیجان انگیز، سریع و اعتیادآور میدونن سلامتی و روابط اجتماعی شون در خطر آسیبه.

بیشتر از ۵۰ درصد افرادی که بیشتر از حد کار می کنن موقع اومدن به خونه زبون و نایی واسه صحبت کردن ندارن. هیولت در مقاله ای در مجله نقد کار و کاسبی هاروارد (Harvard Business Review) می نویسه: کار بیشتر از حد موجب می شه رابطه بین زن و شوهر به خشونت و دعوا کشیده شه.» تحقیقات اون رابطه بین ساعات کار طولانی و بی خوابی طولانی، افزایش وزن، ناباروری و حمله قلبی رو تایید می کنن.

به هر دلیلی به نظر می رسه ۵۵ ساعت و یا حتی ۴۹ ساعت کار واسه سلامت کارکنان و کارایی اونا مضره. علم می گه که شرکت تون با یک ساعت کار اضافی یا دو روز کارِ بیش تر چیزی به دست نمی آورد. پس اگه سلامتی، شادی و ارتباطتان با بقیه باارزشه اصلا بیش تر از ۵۰ ساعت در هفته کار نکنین.

منبع : inc washingtonpost businessinsider۱

دسته‌ها: آموزشی