شمام به طور منظم گوشی تون رو چک می کنین؟ شبا اونو دمِ دست تون نگه می دارین؟ اگه گوشی تون رو در خونه جا بذارین، حتما برمی گردید و اونو با خود می برین؟

الان افراد بسیاری در صورت جدا ماندن از گوشی موبایل شون دچار اضطراب می شن. حدود ۶۰ درصد از کاربران موبایل، «نوموفوبیا» رو تجربه کردن. «نوموفوبیا» ترکیبی از کلمه های «no»٬ «mobile» و «phobia» و نشون دهنده ترسِ جدایی از گوشی موبایله. دلیل این ترس رو ممکنه در وجود وابستگی به بقیه در زمان کودکی پیدا کنیم. اگه می خواید درباره نوموفوبیا و دلیل وابستگی به گوشی موبایل بیشتر بدونین، تا انتهای این مطلب همراه ما باشین.

کودکی-نام-تصویر

 

«جون بولبی» (John Bowlby) روان دکتر انگلیسی که به خاطر تحقیق درباره «نظریه ی دلبستگی» معروف شده، چند سال پیش گفته بود: «آدم با میل به حفظ درجه ای از نزدیکی و دلبستگی به بقیه به دنیا میاد.» دلبستگی به مراقبان اولین (پدر و مادر یا بقیه افرادی که از کودک مراقبت می کنن) یک رفتار انطباقی واسه باقی موندن در زمان کودکیه. البته این رفتار ممکنه بعضی وقتا در بزرگسالی هم بروز یابد.

زمانی که آدم رابطه نزدیکی با بقیه داره و به اونا دلبستهه، احساس امنیت می کنه و کارکرد بهتری داره. اگه از امنیت به دلیل وابستگی بهره مند نباشیم، به سراغ روشای ثانویه ی وابستگی مثل سعی وسواس گونه واسه ایجاد رابطه با بقیه (وابستگی اضطراب آور) یا فاصله گرفتن از بقیه به طور فعال (فرار از وابستگی) روی میاریم. پس وقتی عناصری که به اونا وابسته ایم در دسترس نباشن، به دنبال جانشینایی مثل اسباب بازی، حیوانات یا نمونه های دیگر هستیم. الان افرادِ خیلی از موبایل استفاده می کنن، پس بی راه نیس که در نبود آدمای واقعی به عنوان پایگاه وابستگی، گوشی موبایل رو جانشین اونا کنیم.

به چه دلیل وابستگی به گوشی موبایل؟

جدا از اینکه استفاده ی تقریبا همه گیر گوشی موبایل، وابستگی به این وسیله دو دلیل دیگر هم داره:

  1. موبایلا امکان ایجاد رابطه با بقیه رو از راه رسانه های اجتماعی و پیامای متنی جفت و جور می کنن. پس گوشی موبایل رابطه با بقیه و یعنی رابطه با پایگاه های اصلی وابستگی (خونواده، دوستان و مثل اون) رو ساده تر می کنه.
  2. خونواده

  3. موبایلا امکان ذخیره سازی عکسا، لینکای اینترنتی و دیگر اطلاعات شخصی و هم توانایی شخصی سازی برابر سلیقه ی افراد (زنگ خور، عکس پس زمینه، قفل صفحه و مثل اون) رو جفت و جور می کنن. توانایی شخصی سازی، جایگاه موبایل رو به عنوان عنصری واسه وابستگی بالا می بره و به گزینه بهتری واسه جایگزینی آدم تبدیل می کنه.

محققان از جنبه های مختلفی، وابستگی به گوشی موبایل رو بررسی کردن. در پژوهشی با ۱۴۲ شرکت کننده ی ۱۹ تا ۲۵ ساله (نسلی که با گوشی موبایل بزرگ شده)، سه مورد زیر بررسی شد:

۱. میزان استفاده از گوشی موبایل

در این بخش از شرکت کنندگان خواسته شد فعالیتایی رو که با گوشی موبایل شون انجام میدن، مثل ارسال پیام، جست وجو در اینترنت، بازدید از شبکه های اجتماعی، چت کردن، بازی و مکالمه، مشخص کنن. بعد به میزان تکرار هر کدوم از این فعالیتا، از ۱ تا ۵ امتیاز بدن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   به چه دلیل حمل اسلحه جرمه و مجازات اون چیه؟ "

۲. میزان وابستگی به گوشی

این مورد به بررسی ویژگیای وابستگی آور گوشی موبایل در دو بعد اضطراب به دلیل جداماندن و میل به دمِ دست نگه داشتن گوشی می پردازه. از شرکت کنندگان خواسته شد مشخص کنن دو عبارت زیر چقدر درمورد اونا صدق می کنن:

  1. گوشی من حتی شبا دم ِ دستمه.
  2. ترجیح میدم درباره موضوعات بد، به شکل تلفنی صحبت کنم نه رودررو.

۳. وجود وابستگی فرد

در این مرحله، واسه امتحان میزان وابستگی اضطراب آور و فرار از وابستگی، از شرکت کنندگان خواسته شد ۱۸ عبارت رو بخونن و مشخص کنن هرکدام از اون عبارات تا چه میزان درموردشان صدق می کنه. مثالای زیر، دو مورد از اونا هستن:

  • وقتی کسی خیلی با من صمیمی می شه، عصبی میشم.
  • به نظرم وقتی به آدما احتیاج داری، هیچ وقت دردسترس نیستن.

این آزمون افراد رو در دو طبقه ی «وابسته ی مضطرب» و «گریزان از وابستگی» دسته بندی کرد.

وجود وابستگی فردی و وابستگی به گوشی

نتیجه کلی این تحقیق نشون داد جوونا تا اندازه ای به گوشی موبایل وابسته هستن. بیشتر اونا گوشی شون رو دمِ دست نگه می دارن و در صورت جداماندن از اون دچار اضطراب می شن! این نوع وابستگی به دلیل «سادگیِ ایجاد رابطه با بقیه از راه گوشی» نیس.

نتیجه دیگر این بود که در بعضی افراد ترسِ جداماندن از گوشی ممکنه نشونه احتیاج شدید به ایجاد رابطه باشه. یعنی، از نظر افرادی که به سطح بالایی از وابستگی اضطراب آور دچارند، مهم ترین ویژگی گوشی موبایل اینه که رابطه با بقیه رو خیلی راحت ممکن می کنه. دم ِدست نگه داشتن گوشی واسه تموم شرکت کنندگان به یک اندازه اهمیت داشت ولی افراد وابسته ی مضطرب با هدفِ «رابطه دائمی با بقیه» گوشی شون رو دمِ دست نگه می دارن.

نتیجه پایانی این بود که بین نوع استفاده از گوشی موبایل و وابستگی اضطراب آور، ارتباطی هست. افراد وابسته ی مضطرب به جای مکالمه ی صرف با گوشی شون، بیشتر از اَپا و شبکه های اجتماعی استفاده می کنن. البته این ممکنه به خاطر این باشه که الان تعداد تماسای تلفنی به طورکلی کم شده.

وابستگی به موبایل در زنان و مردها

زنان بیشتر واسه مکالمه و ارسال پیام و با هدف ایجاد رابطه با بقیه از گوشی شون استفاده می کنن؛ این با نتیجه دیگر مبنی بر استفاده ی بیشتر زنان از گوشی با هدف اجتماعی تر بودن هم سوه. در مقابل، مردها بیشتر واسه کسب اطلاعات و بازی کردن از گوشی موبایل استفاده می کنن. شاید دلیل وابستگی بیشتر زنان به گوشی شون اینه که اونا از گوشی بیشتر واسه ایجاد رابطه استفاده می کنن. پس احتمال وابستگی زنان به گوشی موبایل نسبت به مردها بیشتره.

منبع : psychologytoday

دسته‌ها: آموزشی