حتما بارهاوبارها، شاهد جنگ والدین و کودکان بر سر خرید اسباب بازی در مغازها بودین. حالا محققان دانشگاه «تولدو» ی آمریکا خبر خوبی واسه والدین دارن. اونا میگن، رابطه مستقیمی بین زیادی اسباب بازی و کاهش کیفیت بازی در کودکان هست. طبق این تحقیقات، داشتن تعداد کم اسباب بازی باعث افزایش خلاقیت در بازیای کودکانه می شه. این تحقیق منتشرشده در مجله «رفتار و رشد نوزاد» نشون می ده، اسباب بازیِ کمتر، باعث پرورش عمیق قوه ی شناختی در کودک می شه. همراه ما باشین تا با جزئیات بیشتری از این تحقیق آشنا شید.

خلاقیت-خلاقانه

 

محققان ۳۶ کودک نوپا در سنای ۱۸ تا ۳۰ ماهگی رو به دو گروه تقسیم کردن و به یه گروه ۴ اسباب بازی و به گروه دیگر ۱۶ اسباب بازی دادن. فرق رفتاری بین کودکان در این ۲ گروه دهن باز کن بود. نتیجه این تحقیقات نشون داد، بازیِ کودکانی که تنها ۴ اسباب بازی دراختیار داشتن، به روشنی، کیفیت بیشتری داشت. کودکانی که اسباب بازی کمتری داشتن، زمانی طولانی تر و به شکل خلاقانه تری با اونا بازی کردن.

قبلا «جاشوآ بکر» در کتابش نوشته بود، بیشتر اسباب بازیا مانعِ پرورش ذهن کودکان می شه.

«الکسیا متز»، یکی از محققان دانشگاه «تولدو»، تأکید کرد که این آزمایش در روزهای مختلف و با متغیرهای مختلف تکرار شد و نتیجه برابر بود. کلا، داشتن ۱۶ اسباب بازی باعث حواس پرتی کودکان می شه.

پس تحقیق کودکانی که تنها ۴ اسباب بازی داشتن، یک ونیم برابر بیشتر با اسباب بازیای خود در رفت و امد بودن. نوع بازی این کودکان با استفاده از خلاقیت، خیال پردازی، مهارتای بدنی و خود باز گویی پیشرفته تر بود.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   به چه دلیل بعد از غذا خوردن عرق می کنیم؟ 

البته نتیجه این تحقیق معنیش این نیس که دیگر واسه کودکان اسباب بازی نخرید؛ بلکه موضوع، بررسی بیشتر قبل از خرید اینه. مثلا از خود بپرسید که واقعا کودک به این وسیله احتیاج داره؟ این وسیله باعث غنای بازی کودک می شه یا فقط پس از یک یا دو هفته به کنار انداخته میشه؟

بدون شک شمام بارها از والدین شنیدین که «کودک من یک عالم اسباب بازی داره، اما با هیچ کدوم از اونا بازی نمی کنه.»

خاطرات گذشته از حال ارزشمندتره

سعی کنین به جای خرید شکلای مختلف اسباب بازی و گجت (ابزارک)، در کنار بچتون آیین و رسوم قدیمی رو به جا بیارین یا در تعطیلات، کنار هم کیک بپزید، فیلم ببینین یا آشپزی کنین.

محققان میگن، والدین بیشتر از هزینه های مادی واسه کودکان باید واسه ایجاد رابطه سرمایه گذاری کنن. «توماس گیلوویج»، روان شناس دانشگاه «کورنل»، باور داره احساس رضایتِ افراد از مرور خاطرات و تجارب شون، بسیار بیشتر از داشتن مادیاته. مثلا احساس رضایت در فردی که به کنسرت یا اسکی میره، بیشتر از اون شخصیه که کالای گران بهایی خریدهه.

قدم زدن در کنار خونواده و صحبت با اونا می تونه با هزینه بسیار کم، لحظات خوش تری واسه شما بسازه.

خونواده 


دسته‌ها: آموزشی