همه ما عاشق پوشیدن لباسای نو هستیم! لباسای نو بدون چین وچروک و آهاردار هستن و همین آراستگی ظاهری باعث جلب توجه و خریدن لباس شده. حالا چه دلیلی داره که لباس نو رو قبل از پوشیدن بشورید. شستن لباس ممکنه باعث چروک شدن اون شه و آهار اونو از بین ببره ممکنه پس از شستن دیگر اون درخشندگی و زیبایی ساده رو نداشته باشه. بااین حال پیشنهاد ما کماکان شستن لباس قبل از پوشیدن اینه.

به چه دلیل باید لباسای نو رو قبل از پوشیدن بشوییم؟

سه دلیل خوب واسه این کار هست، شستن لباسا قبل از پوشیدن به ویژه در مورد لباسای زیر، تی شرتا و شلوارها که مستقیم با پوست شما در تماسه، بسیار پیشنهاد می شه.

  • یکی از دلایل شستن لباسای جدید، پاک کردن رنگای اضافیه که شاید روی لباس باقی مونده باشه و در تماس با پوست شما یا انتقال به دیگر لباس هاتون موجب آلودگی شه. خیلی از الیاف مصنوعی (مثل پلی استر، اکرلیک) با آزو-آنیلین رنگ می شن. این رنگا ممکنه در بعضی افراد به ویژه کودکان باعث بروز حساسیت شه. در حساسیتای شدید ممکنه حتی علائمی مثل مسمومیت در فرد بروز کنه، ولی در باقی موارد معمولا حساسیت به شکل خارش پوست یا قرمزی پوست دیده می شه.
  • احتمال امکان انتقال شپش، گال، عفونتای باکتریایی و قارچ در لباسایی که معمولا در مغازه پرو می شه، هست. اتاقای پرو زمینه انتقال ویروس رو از یکی به یکی دیگر جفت و جور می کنن. با توجه به بالا بودن احتمال دچار شدن به این عفونتا بهترین کار شستن لباس نو قبل از پوشیدنه.
  • مهم تر از همه، بهتره لباسای نو رو قبل از استفاده بشورید تا موادی مثل اوره فرمالدئید که معمولا تولیدکنندها واسه آهاردادن به لباسا از اون استفاده می کنن، ازبین برود. ازبین رفتن این گاز آسیب ای به بافت پارچه نمی زنه، اما اگه پوست شما به این مواد حساسیت داشته باشه ممکنه در نقاطی از بدن که همیشه با پارچه در تماس هستن، مثل زیربغل، یقه، مچ دست، ران و پا باعث ایجاد آلرژی شه.

اوره فرمالدئید ماده ای شیمیاییه که معمولا به لباسایی زده می شه که از آسیا و جنوب آمریکا به آمریکا صادر می شه. با توجه به طولانی بودن فاصله و گرم و مرطوب بودن هوا از این ماده واسه جلوگیری از کپک زدن لباسا استفاده می شه. این گاز بوی بسیار تندی داره که تا زمان شست وشو در تاروپود لباس باقی می مونه. البته یک بار شست وشوی لباس موجب ازبین رفتن کامل این ماده شیمیایی نمی شه، اما تا حد خیلی از بین میره که در شست وشوهای بعدی معمولا پاک میشه.

لباسای کودکان به ویژه نوزادان رو حتما قبل از استفاده بشورید. این مسئله در کودکانی که به مواد شیمیایی آلرژی دارن، اهمیت بیشتری داره.

از مواد شوینده ای واسه شستن لباسا استفاده کنین که عطر و بوی خاصی نداشته باشه، چون رنگ و عطر هم ممکنه در بعضی افراد باعث بروز حساسیت شه. شستن لباسای نو کودکان موجب نرم تر شدن الیاف لباس می شه و حس بهتری هم به کودک می ده.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   به چه دلیل بعد از غذا خوردن عرق می کنیم؟ 

شستن لباس خوابای نو و حولهای حموم هم قبل از استفاده اهمیت زیادی داره، چون این لباسا به طور مستقیم با پوست شما در تماس هستن. شستن این نوع لباسا باعث جذب بهتر آب می شه، چون ممکنه این مواد، لایه ای پوششی روی فیبر لباس بسازه که مانع جذب باشه.

اگه روی برچسب لباس شما نوشته شده که قبل از استفاده اونو بشورید، حتما این کار رو بکنین تا رنگای اضافی پاک شه. شست وشوی لباس موجب ازبین رفتن رنگ اضافی می شه. اگه هنگام آب کشی متوجه تغییر رنگ آب شدید، در شست وشویای بعدی لباس رو جداگونه یا با لباسایی از همون رنگ بشورید. حتی بعضی وقتا ممکنه مجبور باشین واسه ازبین رفتن رنگای اضافی لباس رو چندبار آب کشی کنین.

شستن لباسای دست دوم هم ضروریه؟

لباسای دست دوم یا سوم رو حتما قبل از پوشیدن به دلیلِ مسائل بهداشتی و جلوگیری از حساسیتای پوستی بشورید.

البته این لباسا قبل اینکه واسه فروش گذاشته شن، معمولا شسته می شن، اما شستن اون قبل از پوشیدن می تونه سلامتی شما رو تضمین کنه. این موضوع به ویژه در افرادی که دچار حساسیتای پوستی هستن، اهمیت بیشتری داره.

اگه لباس بیش ازحد بوی عطر و اجناس شست وشوی معطر می ده، بهتره قبل از استفاده یک بار اونو بشورید. اگه بعد از شستن، هنوز لباس شما بوی خاصی می ده، اونو در هوای آزاد بذارین تا بوی اون به طور کامل ازبین برود. می تونین یک شب اونو داخل آب خیس کنین و یا چند ساعتی در یک ظرف پر از آب گرم بذارین، تا بوی خاص اون به طور کامل از بین برود. استفاده از یک فنجون سرکه هم می تونه به شما کمک کنه تا از شر این بوی ناخواسته خلاص شید.

لباسای شسته شده رو در هوای آزاد پهن کنین تا خشک شن. پهن کردن لباسا در هوای آزاد هم از نگاه بهداشتی پیشنهاد می شه و هم راه حلی مناسب واسه ازبین بردن بوی مواد شیمیایی و شویندهه.

چیجوری میشه استفاده از مواد شیمیایی در لباسا رو کم کرد؟

می تونین با خرید اجناس تهیه شده از الیاف طبیعی واسه همیشه از شر این مواد شیمیایی راحت شید. برچسب روی لباسا رو با دقت بخونین، چون نحوه ی شستن لباسای پنبه ای، کتانی و پشمی با هم متفاوته. موادشیمیایی معمولا واسه جلوگیری از نفوذ رطوبت به لباسا و آسیب به الیاف اونا در حمل ونقلای طولانی استفاده می شه. بخاطر این پیشنهاد می شه حتما قبل از استفاده لباسای نو رو بشورید.دسته‌ها: آموزشی